Api-probiotikai žmogaus kvėpavimo takams

Projektas "Api-probiotikai žmogaus kvėpavimo takams"

Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2023-07-01 iki 2024-10-31

Projekto mokslinio tyrimo vadovas: dr. Rūta Aldonytė

Projekto partneris: MB Socialinės inovacijos

Projekto tikslas: Probiotinio medaus produkto kvėpavimo takams tyrimai in vitro ir žmogaus organizme bei bandomosios partijos gamyba.
Jam pasiekti keliami tokie uždaviniai:
1. Bakterinės ir cheminės galutinio produkto (pastilės) sudėties atranka ir charakterizavimas
2. Poveikio žmogaus bronchų epiteliui ir imuninėms ląstelėms in vitro ištyrimas
3. Produkto saugumo ir efektyvumo nustatymas savanorių organizme biomedicinianiame tyrime.
4. Bandomosios partijos gamyba. Gamybos, pakavimo, saugojimo ir transportavimo metodų atranka.

JAV vykdytas Žmogaus Mikrobiomo projektas labai išplėtė mūsų supratimą apie naują žmogus organą - mikrobiotą, kuri randama ir sąveikauja su įvairiomis žmogaus organųsistemomis, o taip pat ir kvėpavimo organų kontekste. Susidomėjimas mikrobiota bei su jo pokyčiais susijusiomis ligomis (nutukimu, daugeliu uždegiminių ligų, cukriniudiabetu ir kt.) nuolat auga. Nors ryšys tarp mikrobiotos sutrikimų ir ligų akivaizdus, tačiau klinikoje labai trūksta diagnostinių ir terapinių į mikrobiotą nutaikytų įrankių.Labiausiai ištirta žarnyno mikrobiota,  o duomenų apie kvėpavimo organų mikrobiotą yra nedaug, tarp jų ir mūsų grupės atlikti tyrimai. Kvėpavimo takų mikrobiotossveikatai apibūdinti galioja nuostata – kuo didesnė įvairovė, tuo geresnė kvėpavimo organų sveikata, be to, mikrobiotos tankis turi būti nedidelis . Svarbu ir tai, kadmikroorganizmai greitai reaguoja į aplinkos pokyčius, prisitaiko, o dažnai tampa patogenetiniais ir/arba ligą komplikuojančiais veiksniais. Tai ypač aktualu kvėpavimo takuose, kur pvz., rūkymas pakeičia viršutinių kvėpavimo takų mikrobiotą žymiai anksčiau, nei atsiranda pokyčių žmogaus kvėpavimo organų audiniuose . Skirtingai nuo žarnyno mikrobiotos, kuris jau tiriamas klinikoje ir jau tapęs gydymo strategijų taikiniu, kvėpavimo takų mikrobiotą veikiančios ar tiriančios metodikos dar neįdiegtos, norssutariama kad daugelis kvėpavimo organų ligų yra mikrobiotos sutrikimo (disbakteriozės) pasekmės, o stipri mikrobiota lemia atsparumą ligoms. Kaip pažaboti kvėpavimotakų mikrobiotą ir kokios galimos probiotinės intervencijos, mokslininkai kol kas diskutuoja nedaug . O produktų klinikai atvejų taip pat nedaug, nors keletą randamemokslinėje literatūroje bei biomedicinių tyrimų registre . Naudojami virškinamąjam traktui skirti probiotikai, kinų medicinos preparatai , taip ir medus . Medus kaipprobiotikas žmogaus žarnynui tiriamas gana plačiai , be to gana daug dėmesio skiriama pačių bičių mikrobiotos gerinimo strategijoms , o medus kaip probiotikaskvėpavimo takams kol kas beveik netyrinėtas išskyrus pavienius nesėkmingus atvejus .
Projektas apims medaus genų sekoskaitą. Žinoma, kad dominuojanti bakterija meduje yra Apilactobacillus kunkeei . Apie jos probiotinį potencialą yra šiek tiek žinoma . Numatome atlikti Apilactobacillus kunkeei izoliatų genomų sekoskaitą ir palyginamąją genomų analizę, kurios atskleis molekulinius mechanizmus, lemiančiusprobiotinį veikimą. Mes jau esame visų tirtųjų ankstesniame klinikiniame tyrime dalyvių kvėpavimo takuose aptikę a bičių žarnyno bei medaus kilmės bakteriją Snodgrassella alvi.

Atnaujinimo data: 2024-11-20, 10:06:00